Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 października 2011 r., sygn. II SA/Wr 569/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Białek (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Protokolant Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 października 2011 r. sprawy ze skargi S M ,,S" w K G na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie 11 sztuk drzew bez wymaganego zezwolenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 kwietnia 2011 r. Starosta Kamiennogórski, na podstawie art. 90 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 89 ust. 1, ust.2, ust.3 i ust. 6 oraz art. 85 ust. 4 pkt 1, ust.6 i ust.7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, wymierzył Spółdzielni Mieszkaniowej "S" w Kamiennej Górze administracyjną karę pieniężną w wysokości [...] zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia 11 sztuk drzew gatunku: wierzba iwa, jarząb pospolity i świerk pospolity, z terenu działki nr [...] w Kamiennej Górze stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kamienna Góra, znajdującego się w posiadaniu Spółdzielni Mieszkaniowej "S".

W wyniku odwołania wniesionego od tej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jelenie Górze zaskarżoną obecnie decyzją z dnia 30 maja 2011 r. na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. uchyliło w całości decyzję organu pierwszej instancji i orzekając ponownie wymierzyło ww. Spółdzielni karę pieniężną z tego samego tytułu lecz w wysokości [...] zł. Jednocześnie Kolegium nakazało uiszczenie tak określonej kary w terminie 14 dni, od dnia kiedy decyzja stanie się ostateczna.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w postępowaniu pierwszinstancyjnym ustalono, że pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej "S" w godzinach swojej pracy wykonując zlecone im zadanie polegające na pielęgnacji terenu zielonego, w ramach swoich obowiązków służbowych wycięli z terenu działki [...] 11 sztuk drzew, w tym 5 sztuk gatunku wierzba iwa, 2 sztuki gatunku jarząb pospolity i 4 sztuki gatunku świerk pospolity. Drzewa zostały wycięte z terenu znajdującego się przy budynku nr [...] przy ul. T Ś w Kamiennej Górze, będącego w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej "S". Na wycięcie powyższych drzew Spółdzielnia Mieszkaniowa "S" nie uzyskała wymaganego prawem zezwolenia. Powyższe ustalenia zostały dokonane w oparciu o wizję lokalną przeprowadzoną w dniu 24.09.2009r., w której brali udział przedstawiciele Spółdzielni R S i M P (administrator osiedlą). M P w czasie oświadczył, iż drzewa zostały usunięte z następujących powodów: wierzby, ponieważ z powodu znacznego zachwiania ich statyki stanowiły zagrożenie dla ludzi, świerki, ponieważ były całkowicie uschnięte, natomiast w przypadku jarzębin usunięto tylko po jednym z dwóch przewodników. Prace zostały przeprowadzone na skutek szeregu interwencji lokatorów budynku nr [...]. W dalszym toku postępowania organ pierwszej instancji ustalił, iż w dniu 22.09.2009r. M P dokonał z J M przeglądu terenu zielonego przy w/w budynku, podczas którego ten pierwszy stwierdził, iż drzewa kwalifikują się do usunięcia i będą sukcesywnie usuwane. Organ I instancji dopuścił dowód z opinii biegłego dla ustalenia wieku usuniętych drzew oraz ich rozmiarów w celu wyliczenia wysokości kary administracyjnej. Biegły ustalił, iż wszystkie drzewa były w wieku powyżej 10 lat, którego to ustalenia dokonał w oparciu o liczbę przyrostów rocznych tzw. słojów na pozostałych po ścięciu drzew pniach. W przypadku dwóch tylko drzew gatunku wierzba iwa nie było możliwości ustalenia liczby słojów, jednakże możliwe było ustalenie ich wieku w oparciu o rozmiary pozostałych pni (średnicę), które były zbliżone do innych pni pozostałych po wycięciu drzew tego samego gatunku znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, w przypadku których odczytanie liczby słojów było możliwe. Biorący udział w oględzinach przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej "S" nie wnosili zastrzeżeń do pomiarów dokonanych przez biegłego. Organ I instancji uznał, iż zaistniały podstawy do nałożenia na Spółdzielnię Mieszkaniową "S" administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie drzew bez zezwolenia. Niezależnie od tego czy pracownicy Spółdzielni usuwali drzewa na wyraźne polecenie swoich przełożonych, czy też bez takiego polecenia, istotne było to, że dokonali tego w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych polegających na pielęgnacji terenów zieleni w godzinach swojej pracy. Spółdzielnia jako pracodawca ponosiła odpowiedzialność za podległych jej pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00