Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 października 2015 r., sygn. II SA/Bk 467/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński,, sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 października 2015 r. sprawy ze skargi C. Z. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w B. z dnia (...) maja 2015 r. nr (...) w przedmiocie ewidencji gruntów oddala skargę.
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. znak [...] Starosta Powiatu B. odmówił C. Z. aktualizacji danych operatu ewidencji gruntów i budynków obrębu ewidencyjnego B., gm. J. w odniesieniu do działki nr [...]. W podstawie prawnej decyzji wskazał art. 22 ust. 1, art. 24 ust. 2c ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 193, poz.1287 ze zm.) oraz § 44 pkt 2, § 12 ust. 1, § 45, § 46 ust. 1 i § 47 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1551).
Postępowanie toczyło się na wniosek C. Z. zawierający żądanie "wyjaśnienia przebiegu granic" działki nr [...] i sąsiednich działek: nr [...] (droga powiatowa nr [...] B) oraz nr [...] (droga zapisana w rejestrze gruntów na rzecz Gminy J. - władanie). W trakcie postępowania ustalono, że pierwotny przebieg granic działki nr [...] (poprzednio oznaczonej jako nr [...]) znajduje się w dokumentacji: scalenia gruntów wsi B. z lat 1936 - 1946; sporządzonej na podstawie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych; postępowania wywłaszczeniowego pasa drogowego z lat 1972 - 1974; sporządzonej w ramach modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynków z lat 2010 - 2011. Z wymienionych dokumentów wynika, że: w 1938 r. sporządzono plan klasyfikacyjny gruntów wsi B., na którym uwidoczniono granice działki nr [...]. Przygotowując grunty pod przyszłe scalenie sporządzono w dniu 15 października 1946 r. protokół w sprawie ustalenia warunków objęcia w posiadanie scalonych gruntów, w którym wskazano, że: planuje się rozszerzenie w przyszłości odcinka drogi przez wieś (ulica wiejska od kopca nr [...] do kopca nr [...]) w ten sposób, że północna krawędź tego odcinka drogi (od rozdroża do łąk) będzie biegła od linii słupków w odległości 3 m; ustalono zakaz budowy nowych budynków w granicach planowanej drogi oraz pozostawanie dotychczasowych budynków do czasu ich zniszczenia. W trakcie scalenia gruntów, drogi wchodzące w skład poszczególnych działek zostały wydzielone jako odrębne działki ewidencyjne, w tym z działki nr [...] o powierzchni 0,814 ha wydzielono grunt stanowiący drogi o łącznej powierzchni 0, 218 ha (obecna działka nr [...] o powierzchni 0, 2048 ha - droga; część działki nr [...] - droga powiatowa nr [...], w której zawarty jest grunt działki nr [...]; część działki nr [...] - droga gminna). Organ podkreślił, że w wyodrębnionym z działki nr [...] fragmencie gruntu oznaczonym jako działka nr [...] (droga), znajdował się fragment działki nr [...] (również droga). Pole powierzchni działki nr [...] (bez dróg) określone zostało w 1946 r. na 0,596 ha. Jak wskazano, uczestnikiem scalenia gruntów wsi B. był ojciec wnioskodawczyni - E. P. (co wynika z protokołu zebrania uczestników scalenia w sprawie pomiaru starego stanu posiadania oraz protokołu o ustaleniu przedstawiciela gospodarstwa przy scaleniu gruntów).