Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 września 2015 r., sygn. VII SA/Wa 81/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Kowalska, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Sędzia WSA Tadeusz Nowak, Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Banaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2015 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2014 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego skargę oddala
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] marca 2011r., znak [...], po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Starosty [...] z [...] listopada 2008 r., nr [...], znak: [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej P. Sp. z o.o. W., Al. [...][...] pozwolenia na budową inwestycji pn. " budowa stacji bazowej operatora telefonii "[...]", na działce położonej w B. przy ul. W. [...] i oznaczonej w ewidencji gruntów nr [...] - odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji Starosty [...].
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że mając na uwadze treści wniosku O. " [...]" z siedzibą w R., który wpłynął do organu w dniu 12 lipca 2013 r. Wojewoda [...] pismem z dnia [...] września 2013 r. zawiadomi! strony postępowania o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ww. decyzji Starosty [...]. Wstępna analiza akt decyzji pozwolenia na budowę wskazywała na prawdopodobieństwo wystąpienia okoliczności podnoszonych w ww. wniosku.
Zdaniem organu przeprowadzone postępowanie nie pozwala na stwierdzenie nieważności ww. decyzji. Nie jest ona dotknięta wadami nieważnościowym w rozumieniu art. 156 k.p.a., w szczególności nie ma wady rażącego naruszenia prawa - art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a..
Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r., Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r" nr 156, poz. 1118 z późn. zm. wg stanu na dzień 4 listopada 2008r.) przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projektowana inwestycja zlokalizowana została na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Miasta B., zatwierdzonym uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w B. z dnia [...] marca 2005 r. - symbolem [...] - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W § 7 ust. 5 pkt 9 ww. planu miejscowego, zatytułowanym: " Zasady obsługi komunikacyjnej i budowy systemów infrastruktury technicznej zapisane zostało - " obsługa telekomunikacyjna poprzez rozbudowę istniejących i budowę nowych sieci i rządzeń." Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zawiera żadnych innych treści, z których wynikałoby, że na działce nr [...] w B. przy ul. W. [...] nie można lokalizować inwestycji objętej przedmiotową decyzją o pozwoleniu na budowę. Istnieje zatem zgodności w tym względzie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotem planowanego przedsięwzięcia jest stacja bazowa telefonii komórkowej. Przedłożony projekt budowlany dotyczy budowy stalowej wieży antenowej, umiejscowionej na wieży budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w B. przy ul. W. [...] i obejmuje budowę masztu, wraz z zawieszonymi na nim na wysokości 22,95 m n.p.t. antenami AM-1. Dowodzą tego zamieszczone w projekcie budowlanym rysunki, na str. 28 i 29 projektu budowlanego, pokazujące nie tylko maszt, ale i przedmiotowe anteny radiolinii grupy AM-1. W części opisu technicznego projektu (str. 4) zawarta została informacja " w projekcie stacji przewidziano zawieszenie trzech anten radiolinii grupy AM-1". Przedmiotowa inwestycja dotyczy zatem budowy stacji bazowej telefonii komórkowej składającej się z masztu i 3 anten radiolinii.