Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 września 2015 r., sygn. II SA/Łd 440/15
Dnia 15 września 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Protokolant Referent stażysta Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2015 roku sprawy ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...]. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej.
Jak wynika z akt sprawy, decyzją dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta Ł. odmówił skierowania S. S. do domu pomocy społecznej. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego oraz ze zgromadzonej dokumentacji wynika, że S. S. ma 66 lat i prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. Posiada orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe. Nie ma osób obowiązanych do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. W chwili obecnej istniejące schorzenia, tj. organiczne zaburzenia urojeniowe, rozpoczynające się otępienie, nadciśnienie tętnicze nie uniemożliwiają funkcjonowania w miejscu zamieszkania. W ocenie organu wskazane schorzenia mogą być leczone ambulatoryjnie i nie wiążą się z koniecznością korzystania ze stałej całodobowej opieki instytucjonalnej. Poza tym Prezydent Miasta Ł. podniósł, że w związku z posiadanymi schorzeniami S. S. pozostaje pod stałą kontrolą lekarską. Ponadto w załączonym do dokumentów zaświadczeniu lekarskim z dnia [...] grudnia 2014r. lekarz nie określił, czy ze względu na stan zdrowia S. S. wymaga całodobowej opieki. Organ rozpatrujący sprawę zauważył, że wnioskodawca porusza się samodzielnie w obrębie mieszkania jak i poza nim, wykonując czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, między innymi: samodzielnie dokonuje zakupów, ubiera się, wykonuje czynności pielęgnacyjno - higieniczne. Poza tym S. S. korzysta z różnorodnego wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ł., dalej w uzasadnieniu jako "MOPS", w tym w formie dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego, usług Domu Dziennego Pobytu w Ł. Organ podkreślił również, że w razie potrzeby S. S. może zwrócić się do MOPS w Ł. o pomoc na przykład w formie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, które dostosowane są do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i prowadzone są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Konkludując organ zaznaczył, że skierowanie do domu pomocy społecznej przysługuje w sytuacji, gdy pozostałe formy pomocy okazują się niewystarczające z uwagi na obiektywnie trudną sytuację strony, co nie ma miejsca w odniesieniu do wnioskodawcy.