Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Go 180/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kołodziej-Kobierowska po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2015 r. na rozprawie sprawy ze skargi R.G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.
Uzasadnienie
R.G. (zw. dalej: stroną, skarżącym) wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej (zw. dalej: organem odwoławczym, organem II instancji) z [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej (zw. dalej: Dyrektorem UKS, organem I instancji) z [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik i listopad 2009 r.
Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny.
W wyniku przeprowadzonego wobec skarżącego postępowania kontrolnego, Dyrektor UKS decyzją z [...] września 2014 r. określił stronie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za wrzesień, październik i listopad 2009 r. w kwocie 0 zł, oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za wrzesień i październik w kwocie 0 zł.
Orzeczenie, organ doręczył w dniu 29 września 2014 r. osobiście - przez pracownika organu kontroli skarbowej - ówczesnemu pełnomocnikowi strony - J.J. w miejscu jego pracy, tj. w siedzibie Biura Rachunkowego G Sp. z o.o.
W treści decyzji zawarto pouczenie o prawie wniesienia odwołania do Dyrektora IS. Termin ten upływał 13 października 2014 r.
Dnia 8 grudnia 2014 r. nowy pełnomocnik strony - doradca podatkowy, złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.
W motywach wywodził, że uchybienie terminu nastąpiło bez winy skarżącego i miało związek z chorobą dotychczasowego pełnomocnika - J.J.. Przyznając, że J.J., otrzymał ww. decyzję jednocześnie wskazał, że skarżący nie miał informacji ani o zakończeniu postępowania prowadzonego przez organ I instancji, ani o wydaniu przez niego decyzji, która nie została mu doręczona, przez co nie mógł wnieść odwołania. Podkreślił, że - J.J. jest leczony na depresję (od 22 września 2014 r., czyli przed dniem doręczenia decyzji), a stan jego zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy umysłowej czy fizycznej. Stany depresyjne przejawiają się m. in. w długotrwale obniżonym nastroju, spowolnieniu, obniżeniu funkcji poznawczych, a także w trudnościach w podejmowaniu decyzji, czy braku wiary w powodzenie działań. Zaznaczył również, że informacja o chorobie J.J. została przekazana skarżącemu dopiero 26 listopada 2014 r. Zdaniem pełnomocnika, zaburzenie psychiczne spowodowało, że J.J. nie odnotował faktu otrzymania decyzji jako istotnego, nie pomyślał o przekazaniu decyzji skarżącemu, czy sporządzeniu odwołania, co w konsekwencji uniemożliwiło wniesienie odwołania w przewidzianym terminie. Podkreślił, że o wydanej decyzji skarżący dowiedział się 26 listopada 2014 r., kiedy to w aktach sprawy w Urzędzie Kontroli Skarbowej odnaleziona została przez J.J. przedmiotowa decyzja.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right