Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Bd 434/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Ewa Majchrzak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi H. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] marca 2015r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

II SA/Bd 434/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] marca 2015 r., nr [...] Wójt Gminy B. na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm., dalej zwana k.p.a.) oraz art. 17, art. 20 ust. 3, art. 23, art. 24, art. 25, art. 26, art. 30 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, dalej zwana u.ś.r.), odmówił H. T. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką T. P., zaznaczając, że powodem odmowy jest okoliczność, iż z orzeczenia o niepełnosprawności matki nie wynika, że jej niepełnosprawność powstała przed ukończeniem przez nią 25 roku życia. Przywołując treść art. 17 ust. 1b u.ś.r. wyjaśniono, że nie można ustalić daty powstania niepełnosprawności. Organ nie negował faktu sprawowania przez stronę opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką.

H. T. złożyła odwołanie od powyższej decyzji, w którym podniosła, że mama choruje już dłuższy czas i wymaga stałej opieki i pomocy. Zarzuciła organowi dyskryminację. Powołała się na art. 32 ust. 1 Konstytucji RP wskazując, że wszyscy są równi wobec prawa. Wniosła o ponowne rozpoznanie sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00