Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2015 r., sygn. II SA/Wa 1476/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.) Sędziowie WSA Andrzej Kołodziej Ewa Grochowska - Jung Protokolant straszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2015 r. sprawy ze skargi Z. S. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] maja 2014 r.; 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...], Komendant Główny Policji, działając na podstawie art. 144 w związku z art. 138 § 1 pkt 1 i art. 127 § 2 k.p.a., utrzymał w mocy postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. nr [...] z dnia [...] maja 2014 r.
Powyższe rozstrzygniecie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 21 listopada 2013 r. do Komendy Wojewódzkiej Policji w K. wpłynął wniosek Z. S., o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt, realizacji przez niego, na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tj. Dz.U. 2015, poz. 355) i zdefiniowanych, w wydanych przez kierownictwo Policji instrukcjach pracy operacyjnej, czynności operacyjno-rozpoznawczych, polegających na współpracy z osobowymi źródłami informacji oraz o potwierdzenie podjęcia i współpracy z osobowymi źródłami informacji, zgodnie z operacyjnym kunsztem w latach 1994- 2001 i 2004-2008.
[...] Komendant Wojewódzki Policji postanowieniem z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści, wskazując, że nie dysponuje dokumentacją umożliwiającą potwierdzenie faktów o których mowa we wniosku.
Po rozpatrzeniu zażalenia Z. S. Komendant Główny Policji, postanowieniem z dnia [....] stycznia 2014 r. nr [...] uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji wskazując, że [...] Komendant Wojewódzki Policji nie wezwał strony do uzupełnienia podania o wskazanie interesu prawnego w uzyskaniu zaświadczenia i nie zbadał tego interesu mimo, iż obowiązek taki wynika z obowiązujących przepisów dot. wydawania zaświadczeń. Ponadto nie przeprowadził jakiegokolwiek postępowania dowodowego w niezbędnym zakresie, tj. nie dokonał dogłębnej analizy dokumentacji będącej w posiadaniu właściwych organów Policji.