Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 175/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Łomnicka Sędziowie WSA Iwona Niżnik- Dobosz WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2015 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia 9 grudnia 2014 r., znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru remontu skargę oddala.

Uzasadnienie

W dniu 1 sierpnia 2014 r. B. J. dokonał zgłoszenia inwestycji pod nazwą: przeprowadzenie remontu obiektu budowlanego - stodoły na działce budowlanej nr [...] przy ul. A. w miejscowości R. i Gminie [...].

Jako zakres robót budowlanych wymieniono "uzupełnienie murów stodoły i zrobienie dachu".

Decyzją z dnia 28 sierpnia 2014 r. wydaną na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) oraz art. 104 K.p.a., Starosta [...] wniósł sprzeciw wobec zgłoszonego 1 sierpnia 2014 r. przez B. J., zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na przeprowadzeniu remontu obiektu budowlanego - stodoły w miejscowości R. przy ul. A. na działce nr [...].

W ocenie organu I instancji zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę w formie decyzji administracyjnej. Organ I instancji rozpatrując wniosek w sprawie ww. zgłoszenia oraz weryfikując przedłożone materiały stwierdził, iż zakres wykonywanych robót budowlanych wymienionych w zgłoszeniu, polegających na uzupełnieniu murów stodoły oraz zrobieniu nowego dachu nie jest enumeratywnie wymieniony w art. 29 Prawa budowlanego, jako prace budowlane nie wymagające pozwolenia na budowę. Ponadto organ wnoszący sprzeciw zauważył, że przedmiotowy budynek nie znajduje się w ewidencji budynków i nie jest wrysowany na mapy.

W związku z powyższym organ I instancji wniósł sprzeciw do przedmiotowego zgłoszenia oraz nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00