Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 maja 2015 r., sygn. IV SA/Gl 901/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2015 r. sprawy ze skargi K.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. Nr [...] z dnia [...] oraz postanowienie tegoż organu Nr [...] z dnia [...]; 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta B., decyzją Nr [...] z dnia [...] r. uchylił własną decyzję Nr [...] z dnia [...] r. przyznającą K.B. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad O.B. i odmówił przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad O.B.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, iż decyzją Nr [...] z dnia [...] r. przyznano stronie świadczenie pielęgnacyjne na okres od 01.01.2005 r. do 31.08.2005 r. Organ został bowiem poinformowany, że w okresie od 21.12.2004 r. do 24.08.2006 r. strona była zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna poszukująca pracy, co w rozumieniu ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy oznacza, że w/w okresie strona była osobą zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia. Organ podkreślił, iż z uwagi na powyższe wznowiono postępowanie w sprawie i uchylono decyzję [...] z dnia [...] r. przyznającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad O.B. oraz odmówiono przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad O.B.. Organ zaznaczył, iż strona pobrała nienależne świadczenia.

Od tej decyzji odwołanie wniosła strona. Wyraziła niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji. Podniosła, iż przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na córkę O.B. nie została poinformowana, że nie może być zarejestrowana w PUP i wówczas nikt nie żądał od niej takiego zaświadczenia. Wskazała, iż zarejestrowała się w PUP ponieważ dnia [...] r. urodziła syna K.B. i nie przedłużono jej umowy. Podniosła, że ponieważ była zatrudniona, to zasiłek jej się należał. Zaznaczyła, iż nie poszukiwała w tym okresie zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00