Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. VII SA/Wa 2141/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Nowak, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Bogusław Cieśla (spr.), Protokolant spec. Sylwia Kruszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi G. R. P. U.-W. "[...]" Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości R. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] lipca 2014 r. znak: [....] w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków skargę oddala

Uzasadnienie

Sygnatura akt VII SA/Wa 2141/14

UZASADNIENIE

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] kwietnia 2014r. po rozpatrzeniu wniosku G."[...]" Sp. z o.o. z siedzibą w R., o skreślenie z rejestru zabytków "budynku obory - chlewni" wchodzącego w skład zespołu dworskiego położonego w miejscowości R. (gm. K., pow. l.), wpisanego do tego rejestru pod numerem [...] (ob. [...]) decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w L. z dnia [...] czerwca 1986 r. oraz pod numerem [...] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w L. z dnia [...] maja 1991r. w granicach działki nr ew. [...] - działając na podstawie art. 6 ust.1 pkt 1 lit. b, c, art. 7 pkt 1, art. 13 ust. 1, 2, 5 i 6 oraz art. 89 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, ze zmianami), oraz art. 18 pkt 1 i art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego - odmówił skreślenia z rejestru zabytków "budynku obory - chlewni".

W uzasadnieniu organ podał, że Wojewódzki Konserwator Zabytków w L. decyzją z dnia [...] czerwca 1986 r., wpisał do rejestru zabytków pod numerem [...] (ob. [...]) zespół dworski w R., w skład którego wchodzą: dwór, spichlerz, obora, obora ze stodołą, stodoły I, II, III.

W decyzji wskazano, że wzniesiony w 1912 r. pałac "łącznie z zabudowaniami gospodarczymi z końca XIX w. stanowi rzadki na terenie województwa przykład kompletnego zachowania zespołu dworskiego. Wojewódzki Konserwator Zabytków w L. decyzją z dnia [...] maja 1991 r., wpisał do rejestru zabytków pod numerem [...] zespół dworski w R., gm. K., w granicach działki nr [...]. Wskazano wówczas, że zespół składa się z pałacu, spichlerza, obory, obory ze stodołą, trzech stodół. Ponadto, że "zabudowania gospodarcze są jeszcze świadectwem ubiegłego wieku (k. XIX). Założenie pod względem architektonicznym stanowi zwartą całość, zachowując wszystkie oryginalne elementy składowe dawnego kompleksu folwarcznego. Zespół dworski w R. jest jednym z niewielu zachowanych do dziś w stanie kompletnym i niezmienionym założeń o charakterze rezydencjonalnym. Wartość ta powinna być zachowana i chroniona prawem."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00