Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. VII SA/Wa 1669/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Więch - Baranowska (spr.), , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant spec. Eliza Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi (...) na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) czerwca 2014 r. znak: (...) w przedmiocie zobowiązania do doprowadzenia zabytku do stanu poprzedniego skargę oddala

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją wydaną dnia (...) czerwca 2014 r. na podstawie art. 45 ust.1 pkt 1, art. 89 pkt 1, art. 93 ustawy z dnia (...) lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz art.17 pkt 2 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy decyzję (...) Konserwatora Zabytków wydaną dnia (...) marca 2014 r.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że jak wynika z akt sprawy, (...) Konserwator Zabytków po przeprowadzeniu z urzędu postępowania administracyjnego, decyzją nr (...) z dnia (...) marca 2014 r., znak: (...), zobowiązał (...) do doprowadzenia zabytku, jakim jest założenie urbanistyczne (...) (w rejonie ul. (...)) do poprzedniego stanu poprzez usunięcie zabudowy podcieni przy lokalu handlowo-gastronomicznym (...) w budynku przy ul. (...) (tj. w czterech arkadach od strony ul. (...)), w terminie pięciu miesięcy od dnia, w którym decyzja sianie się ostateczna.

Organ odwoławczy podkreślił, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji stanowi przepis art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zgodnie z którym, w przypadku gdy bez wymaganego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków lub w sposób odbiegający od zakresu i warunków określonych w pozwoleniu wykonano przy zabytku wpisanym do rejestru prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane, badania konserwatorskie, architektoniczne lub podjęto inne działania, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-8 i 10-12, wojewódzki konserwator zabytków wydaje decyzję nakazującą przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu, określając termin wykonania tych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00