Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 848/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.) Protokolant specjalista Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi R.R. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od wymienionego organu na rzecz skarżącego kwotę 257 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W. na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.- dalej "K.p.a"), art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 ze zm., z 2012 r. poz.460 i 892 oraz 2013 r. poz. 2), nie stwierdził u R.R. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka - wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3 - 6 i § 1¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Organ wskazał, że pomimo rozpoznania u skarżącego obustronnego zespołu cieśni nadgarstka, brak było podstaw do rozpoznania wymienionej choroby zawodowej z powodu występowania pozazawodowych czynników ryzyka, jakimi są hipercholesterolemia i otyłość, współistnienie wielopoziomowej dyskopatii szyjnej, a także z uwagi na fakt obustronnego charakteru zmian chorobowych u osoby praworęcznej.

Organ stwierdził, że w trakcie pracy strona wykonywała czynności, które obciążały kończyny górne, jednak zweryfikowane i uszczegółowione karty oceny narażenia zawodowego nie wykazały jednoznacznie, aby w trakcie pracy R.R. wykonywał szybkie, wielokrotnie powtarzalne w krótkich odstępach czasowych przez większość czasu zmiany roboczej ruchy ekstremalnego zgięcia i prostowania w obu stawach nadgarstkowych, zgięcia łokciowego i promieniowego palcami nadgarstków, nawracania i odwracania rak lub chwytania palcami (chwyt pesetowy), a tego typu ruchy monotypowe stwarzają ryzyko powstania neuropatii nerwu pośrodkowego. Organ stwierdził, że narażenie zawodowe na drgania mechaniczne jest tylko jednym z czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do ujawnienia dolegliwości w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00