Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 marca 2015 r., sygn. III SA/Gl 31/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Protokolant Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 28.086 zł (słownie: dwadzieścia osiem tysięcy osiemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy) z dnia [...] r., znak: [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej: organ kontroli skarbowej, organ I instancji) z dnia [...] r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do października 2009r. wydana dla "A" Spółka z o.o. (dalej: strona, spółka, skarżąca, podatnik).
2. Postępowanie przed organami podatkowymi.
2.1. Z przedstawionego przez organy stanu faktycznego sprawy wynika, że organ kontroli skarbowej dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od maja do października 2009r. w sposób odmienny od zadeklarowanego przez spółkę. W toku postępowania kontrolnego stwierdził bowiem nieprawidłowości w zakresie podatku VAT, dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów realizowanych przez podatnika za okres od maja do października 2009r.
Organ ten, na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, sporządził protokół badania dokumentów i ewidencji, w którym stwierdził nierzetelność ksiąg w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do października 2009r., z uwagi na ujęcie w nich zapisów nie odzwierciedlających stanu rzeczywistego, tj. opodatkowanie przez spółkę transakcji WDT ze stawką 0%.