Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 października 2023 r., sygn. I SA/Po 266/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Asesor sądowy WSA Robert Talaga Protokolant: st. sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 października 2023 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 03 lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od lutego do grudnia 2015 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] wydaną w wyniku powtórnego rozpoznania sprawy decyzją z 20 kwietnia 2022 r., nr [...] określił wobec J. C. (dalej jako: "podatniczka", "strona", "skarżąca") kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2015 r. oraz kwotę różnicy podatku o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm. – w skrócie: "u.p.t.u.") za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2015 r.
Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania organ I instancji wyjaśnił, że w okresie od 26 stycznia 2016 r. do 28 kwietnia 2017 r. prowadził wobec podatniczki kontrole podatkowe w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem podatku VAT za kwiecień 2015 r., a także za styczeń - marzec 2015 r. oraz maj - grudzień 2015 r. Podatniczka 22 września 2017 r. złożyła korekty deklaracji, które w części uwzględniają ujawnione podczas kontroli podatkowych nieprawidłowości. Sporna pozostała kwestia zastosowania przez J. C. stawki 0% podatku VAT w związku ze sprzedażą usług transportowych udokumentowanych fakturami VAT, na których jako nabywcy figurują: C. L. ([...]) oraz V. s.r.o. ([...]). Naczelnik Urzędu Skarbowego [...], dnia 27 września 2017 r., wszczął wobec podatniczki postępowanie podatkowe w sprawie podatku od towarów i usług za okres od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r.
Pierwotną decyzją z dnia 26 stycznia 2018 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] określił kwotę zobowiązania podatkowego w podatku VAT za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2015 r., kwotę różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 u.p.t.u. za wskazane miesiące oraz umorzył postępowanie za styczeń 2015 r. Decyzją Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 1 lipca 2020 r., nr [...] decyzja organu I instancji została uchylona i przekazana do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem organu odwoławczego przedstawiona przez organ I instancji koncepcja dotycząca dobrej wiary jest błędna w szczególności z tego względu, że organ podatkowy w podjętym rozstrzygnięciu wskazuje na element świadomego uczestnictwa podatniczki w procederze obejścia ustawy u.p.t.u. Odnośnie do zagadnienia miejsca świadczenia usług wskazano, że organ podatkowy I instancji nie potrafił jednoznacznie wskazać, kto był usługobiorcą badanych usług transportowych. Organ I instancji nie ustalił przebiegu transakcji i nie wskazał jednoznacznie na role poszczególnych uczestników tego procesu. Stwierdzono, że ponownie prowadząc postępowanie organ powinien to uczynić w pierwszej kolejności i w tym celu powinien poddać analizie wnioski dowodowe złożone przez pełnomocnika strony w piśmie z 4 lipca 2018 r. Wskazano, że organ I instancji powinien jednoznacznie określić rolę E. sp. z o.o., K. sp. z o.o., G. sp. z o.o., P. sp. z o.o. oraz P. sp. z o.o. w całym procederze, a w tym celu zebrać i włączyć dokumentację pochodzącą od właściwych organów podatkowych (nie tylko protokoły kontroli podatkowej, lecz również ostateczne rozstrzygnięcia wskazujące na nieprawidłowości w ww. podmiotach). Wskazano, że zasadnym jest pozyskanie stosowanej dokumentacji od organów ścigania.