Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. II SA/Kr 1576/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa Sędziowie: WSA Mirosław Bator (spr.) WSA Renata Czeluśniak Protokolant: Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2015 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 25 sierpnia 2014 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na usunięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego samego organu; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz Stowarzyszenia [...] w B. kwotę 457 ( czterysta pięćdziesiąt siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją Burmistrza A. z dnia 25 lipca 2006 r. znak: [...] zezwolono A.R. i S.R. na usunięcie 122 sztuk drzew z terenu działek nr [...] i nr [...] położonych w R. i stanowiących własność wnioskodawców. W uzasadnieniu decyzji Burmistrz A. wskazał, że przyczyną zamierzonego usunięcia drzew są zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanie. Wskazano w uzasadnieniu decyzji, że część drzew posiada posusz, rosną w zagęszczeniu, duża część drzew to wiatrołomy z połamanymi wierzchołkami i uszkodzonymi pniami. Usunięcie takich drzew miało poprawić warunki wzrostowe dla pozostałych oraz umożliwić przeprowadzenie prac remontowych wyciągu narciarskiego. Organ powołując się na art. 86 ust. 4 i ust. 9 ustawy no ochronie przyrody nie naliczył opłaty z tytułu usunięcia tych drzew. Organ za usunięcie 8 drzew naliczył opłatę uznając, iż usunięcie drzew jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą związaną z eksploatacją wyciągu.
Dnia 1 marca 2010 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. wpłynęło wniosek Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. o wszczęcie z urzędu postępowania i stwierdzenia nieważności opisanej wyżej decyzji Burmistrza A. jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. RDOŚ zarzucił, że decyzja ta: