Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. II SA/Gl 1270/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2015 r. sprawy ze skargi S.B.-T. oraz J.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] r. nr [...], 2) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżących solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 17 marca 2014 r. A. i S. M. - Placówka Oświatowa "A" wystąpili do Prezydenta Miasta B. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na "zmianie sposobu użytkowania całego istniejącego budynku usługowo- biurowego na pomieszczenia oświatowe - prywatna szkoła oraz dobudowie zewnętrznego szybu windowego" na działkach nr 1 i nr 2 w B. obręb L. przy ulicy [...].

Pismem z dnia 22 maja 2014 r. Prezydent Miasta B. zawiadomił o wszczęciu postępowania, zgromadził niezbędny materiał dowodowy, a następnie decyzją z dnia [...] r., przywołując w podstawie prawnej art. 4 ust. 2 , art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 i art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji -zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku usługowo- biurowego na pomieszczenia oświatowe - prywatna szkoła oraz budowa zewnętrznego szybu windowego. W decyzji określił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy - tj. linię zabudowy, wielkość powierzchni zabudowy, udział powierzchni biologicznie czynnej, wysokość nowej zabudowy, szerokość elewacji od strony frontu działki oraz geometrię dachu. Określono w niej zasady ochrony środowiska i zdrowia ludzi, ochrony przyrody i krajobrazu, dziedzictwa kulturowego, zabytków i dóbr kultury współczesnej, a także obsługę w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji oraz zasady ochrony interesów osób trzecich. W uzasadnieniu organ stwierdził, iż w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu wyznaczono wokół wnioskowanej działki obszar, na którym przeprowadzono analizę funkcji i cech zabudowy, stwierdzając, iż spełnione zostały łącznie warunki wynikające z art. 61 ust. 1 ustawy, umożliwiające wydanie niniejszej decyzji. Wskazał, odpowiadając na zastrzeżenia S. B.- T., że w sprawie nie ma znaczenia czy planowana szkoła stanowi tzw. usługi podstawowe. Analiza przestrzenna wykazała bowiem, że w obszarze sąsiedniej zabudowy występuje nie tylko zabudowa jednorodzinna mieszkaniowa ale także zabudowa usługowa (ośrodek interwencji kryzysowej, warsztat regeneracji hamulców, przychodnia dentystyczna, biura itp.) Tylko, gdyby w sąsiednim obszarze istniała jedynie zabudowa mieszkaniowa, uzasadnione byłoby rozważenie, czy prywatna szkoła stanowi usługi podstawowe (towarzyszące i uzupełniające) dla zabudowy jednorodzinnej. Natomiast w sąsiedztwie istnieją liczne samodzielne budynku usługowe, obejmujące nie tylko okolicznych mieszkańców ale również mieszkańców dzielnicy (np. warsztat samochodowy, hotel z restauracją czy biurowce "B" i "C".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00