Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Kr 1301/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner (spr.) Sędziowie WSA Wojciech Jakimowicz WSA Tadeusz Wołek Protokolant Sylwia Piwowarska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi M. W. - B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 11 czerwca 2014 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wydaną przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej z upoważnienia Burmistrza Miasta z dnia [...] 2014 r. Nr [...] orzekającą o przyznaniu skarżącej M. W. - B. zasiłku pielęgnacyjnego w okresie od dnia 1 sierpnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r. w kwocie 144 zł miesięcznie i odmawiającej przyznania skarżącej zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 kwietnia 2006r. Organy wskazały jako podstawę prawną podjętych rozstrzygnięć m.in. art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2013.1456).

Powyższe decyzje zostały wydane w wyniku ponownego rozpatrzenia wniosku skarżącej o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w związku z uchyleniem wcześniejszych decyzji przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z dnia 1 sierpnia 201.3 r. sygn. akt III SA/Kr 1296/12 . Sąd stwierdził w uzasadnieniu wyroku , że decyzja organu l instancji przyznająca skarżącej zasiłek pielęgnacyjny poczynając od miesiąca, w którym złożyła ona wniosek o przyznanie tego świadczenia rodzinnego , jak i decyzja samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymująca tę decyzje w mocy , naruszają art. 24 ust. 3a ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu ich wydania w sposób mający wpływ na wynik sprawy. Zgodnie z wyrokiem trybunału konstytucyjnego z dnia 23 października 2007r. , sygn. akt P 28/07 (OTK-A 2007/9/106 , Dz.U.2007.1446) , powołany przepis winien być rozumiany w ten sposób, że osoba niepełnosprawna winna otrzymać zasiłek pielęgnacyjny za okres, w którym jest - zgodnie z orzeczeniem właściwej władzy publicznej - niepełnosprawna w stopniu uzasadniającym jego przyznanie , niezależnie od tego , czy po utracie ważności orzeczenia o niepełnosprawności wpierw wystąpiła z wnioskiem o kontynuację tego świadczenia, czy też z wnioskiem o ustalenie odpowiedniego stopnia niepełnosprawności oraz że istotne jest nie to , kiedy niepełnosprawny wystąpił z wnioskiem o kontynuację świadczenia , ale czy rzeczywiście , w świetle orzeczenia właściwej władzy publicznej , był niepełnosprawny w odpowiednim dla przyznania zasiłku pielęgnacyjnego stopniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00