Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Bd 1292/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Krystyna Witt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi A. P. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr ... z dnia ... 2014r. Komendant Miejski Policji w B., na podstawie art. 39 ust. 2 w zw. z art. 45 ust. 3 oraz art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2011 r., Nr 287, poz. 1687 ze zm.), postanowił zawiesić st. asp. A. P. w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy od dnia ... 2014 r. Na podstawie art. 108 § 1 K.p.a. organ nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu ... 2014r. w B. przy ul. M. S. - C. ... w sklepie "A" około godziny ... funkcjonariusz A. P. będąc w czasie wolnym od służby, naruszył zasady etyki zawodowej, w ten sposób, że dokonał zaboru w celu przywłaszczenia iPada 3 pozostawionego na regale sklepowym, przez wykonującego czynności przedstawiciela handlowego firmy "B" Sp. z o.o. Sp. K. i po schowaniu go do wózka sklepowego, opuścił teren sklepu, czym spowodował straty w kwocie około 2000 zł na szkodę ww. firmy. Mając na uwadze powyższe zgodnie z treścią art. 134 i ustawy o Policji postanowieniem z dnia ... 2014 r. Komendant Miejski Policji w B. wszczął przeciwko ww. policjantowi postępowanie dyscyplinarne. Komendant wskazał, że zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy o Policji policjanta można zawiesić w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego, jeżeli jest to celowe z uwagi na dobro postępowania lub dobro służby, wskazując jednocześnie, że w tym przypadku zasadnym jest zawieszenie ww. policjanta z uwagi na dobro służby, gdyż ujęte w zarzucie jego zachowanie nie licuje z powagą służby. Jako funkcjonariusz Policji st. asp. A. P. powinien kierować się szeroko rozumianym dobrem społecznym, zarówno w relacjach służbowych, jak i poza nimi. W każdej sytuacji policjant powinien stanowić wzór postępowania godnego naśladowania, w konsekwencji wyrażać postawę sprzyjającą obdarzeniu zaufaniem. Zachowując się w sposób opisany w zarzucie funkcjonariusz utracił to zaufanie. Jednocześnie ze względu na ważny interes społeczny, który w tym przypadku przejawia się w ważnym interesie służby, zgodnie z art. 108 K.p.a. decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Interes służby wymaga bowiem, aby funkcjonariusz podejrzany o popełnienie przestępstwa został natychmiast odsunięty od wykonywania czynności służbowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00