Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. VII SA/Wa 1218/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Machlejd, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Banaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2014 r. sprawy ze skargi U. J. i J. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2014 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w części skargę oddala

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2012 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił T. Ł. pozwolenia na budowę, obejmującego rozbudowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego o ganek wejściowy z węzłem sanitarnym na działce nr [...],[...], obręb [...].

Pismem z dnia [...] czerwca 2013 r. U. J. i J. J. wnieśli o stwierdzenie nieważności ww. decyzji, wskazując, iż nie wyrazili zgody na budowę przydomowej oczyszczalni, a jedynie na rozbudowę ganku z węzłem sanitarnym, tj. z prysznicem i toaletą. Wskazali, że lokalizacja przydomowej oczyszczalni nie została z nimi uzgodniona, a jej umiejscowienie może być przeszkodą w podziale geodezyjnym gruntu.

Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] Wojewoda [...] orzekł, że stwierdza nieważność ww. decyzji pozwolenia na budowę - w części dotyczącej przewidzianej zatwierdzonym w decyzji projektem budowlanym przydomowej oczyszczalni ścieków oraz utwardzonych dojść i dojazdów, w pozostałej części nie stwierdza nieważności ww. decyzji.

W uzasadnieniu organ wskazał, na przepisy regulujące nadzwyczajne postępowanie nieważnościowe, w tym art. 156 § 1 k.p.a., w którym zawarto zamknięty katalog przesłanek nieważnościowych. Podniósł, że w świetle art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo budowane pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych (art. 3 pkt 11 ustawy Prawo budowane). Inwestor przedłożył własne oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomości na cele inwestycji, złożone na formularzu oraz dołączył do niego pisemne oświadczenie współwłaścicieli J. i U. J. z dnia [...] października 2012 r., w którym wyrazili zgodę na rozbudowę (z węzłem sanitarnym) ganku, prowadzącego do lokalu mieszkalnego nr [...], stanowiącego własność T. Ł., położonego w [...] nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00