Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. II SA/Sz 468/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 listopada 2014 r. sprawy ze skargi R. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [....] w przedmiocie przywrócenia do służby oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją, wydaną na podstawie art. 104 § 1, art. 127 § 3 oraz art. 138 §1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. w Dz. U. z 2013 r. poz. 267), dalej: K.p.a. po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy swą decyzję nr [...] r. odmawiającą przywrócenia R. L. do służby w Izbie Celnej.
W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia wskazano, iż Dyrektor Izby Celnej
ww. decyzją nr [...] odmówił przywrócenia R. L. do służby w Izbie Celnej wskazując,
iż zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r., o Służbie Celnej
(Dz. U. z 2013 r. poz. 1404), w przypadku prawomocnego uniewinnienia funkcjonariusza, na jego wniosek przywraca się do służby na poprzednich warunkach. Zgodnie jednak z art. 109 ust. 2 ww. ustawy funkcjonariusz powinien zgłosić się do służby w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku. W związku z tym, że przedłożone przez R. L. orzeczenie Sądu Okręgowego stało się prawomocne w dniu [...] r., a gotowość do pełnienia służby zgłosił on w dniu [...] r., tj. po upływie 28 dni, stwierdzono brak podstaw prawnych do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przywrócenie do służby.
W złożonym przez pełnomocnika R. L.
adw. S. P. wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy wskazano,
że stosunek pracy z R. L. został rozwiązany z dniem [...] r., tj. pod rządami ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej