Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 października 2007 r., sygn. II SA/Ol 790/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2007 r. sprawy ze skarg M. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]", nr "[...]" oraz orzeczenie dyscyplinarne Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie wydalenia ze służby I. uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" II. uchyla zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" oraz utrzymane nim w mocy orzeczenie dyscyplinarne Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]"; III. orzeka, że zaskarżone akty nie podlegają wykonaniu
Uzasadnienie
Orzeczeniem dyscyplinarnym z dnia "[...]" wydanym przez Naczelnika Urzędu Celnego orzeczono w stosunku do M.S. karę dyscyplinarną wydalenia ze Służby Celnej. W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu "[...]" starszy rewident celny M.S. pełnił obowiązki służbowe w Oddziale Celnym w stanie po użyciu alkoholu. Przeprowadzone badanie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało 0,20 mg/l, a drugie badanie - 0,18 mg/l. Podniesiono, iż regulacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi określa iż stanem po użyciu alkoholu jest obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Zatem w tym dniu M.S. pełnił służbę w stanie po użyciu alkoholu. Podniesiono, iż jest to ciężkie naruszenie obowiązków służbowych, określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o Służbie Celnej, a także naruszenie norm określonych w Kodeksie etyki funkcjonariusza Służby Celnej i regulaminu pracy Izby Celnej. W związku z tym uznano za zasadne zastosowanie kary dyscyplinarnej określonej w rat. 63 ust. 1 pkt 7 ustawy o Służbie Celnej.
Od powyższego orzeczenia odwołał się M.S., wnosząc o jego uchylenie i wydanie orzeczenia orzekającego karę w postaci nagany z wpisem do akt oraz obniżenie stopnia służbowego. W uzasadnieniu skarżący potwierdził, iż przeprowadzone badanie wykazało, iż znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Wyjaśnił, iż alkohol spożywał poprzedniego dnia w godzinach wieczornych, jednak idąc rano do pracy czuł się zupełnie trzeźwy i nie odczuwał żadnych objawów występujących w stanie po spożyciu alkoholu. Był zatem przekonany, iż spożyty alkohol został całkowicie zmetabolizowany przez organizm, gdyż w przeciwnym razie nie udałby się na służbę, lecz poprosił o dzień urlopu na żądanie. Odwołujący się podał, iż w Służbie Celnej pracuje od 12 lat, osiągając kolejne stopnie awansu zawodowego oraz nagrody za nienaganną służbę. Jednocześnie wyraził skruchę i głębokie ubolewanie, iż dopuścił się tak poważnego przewinienia dyscyplinarnego. W związku z tym jego ocenie wymierzona mu kara jest zbyt surowa. Podniósł ponadto, iż wymierzona kara jest dotkliwa z uwagi na fakt, iż jest zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz syna, a sytuacja na rynku pracy jest dramatyczna.