Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Wa 1668/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej Sędziowie WSA Ewa Grochowska - Jung (spr.) Anna Mierzejewska Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji w sprawie przedłużenia okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego oddala skargę
Uzasadnienie
Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu odwołania D. G. od decyzji Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] odmawiającej stwierdzenia wygaśnięcia decyzji nr [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. w przedmiocie przedłużenia okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych od dnia [...] czerwca 2008 r. do czasu zakończenia postępowania karnego utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż w dniu [...] stycznia 2012 r. do Izby Celnej w B. wniosek D. G. z dnia [...] stycznia 2012 r. o stwierdzenie, na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a., wygaśnięcia z dniem [...] lipca 2010 r. decyzji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] o przedłużeniu okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych od dnia [...] czerwca 2008 r. do czasu zakończenia postępowania karnego. W uzasadnieniu wniosku odwołujący podniósł, iż w dniu [...] lipca 2010 r. otrzymał decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] maja 2010 r. w sprawie zwolnienia ze Służby Celnej. Decyzja ta posiada rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, iż wszelkie obowiązki i uprawnienia funkcjonariusza celnego, w tym i decyzja o zawieszeniu, wygasają z dniem doręczenia decyzji zwalniającej. W dniu [...] października 2010 r. Szef Służby Celnej uchylił w całości ww. decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W piśmie z dnia [...] grudnia 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w B. poinformował D. G. m.in. o przywróceniu mocy decyzji z dnia [...] czerwca 2008 r., zgodnie z którą zawieszony został w pełnieniu obowiązków służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego. W ocenie odwołującego przepisy ustawy o Służbie Celnej nie przewidują możliwości automatycznego zawieszenia funkcjonariusza celnego po uchyleniu decyzji o zwolnieniu go ze służby. Gdyby zamiarem ustawodawcy było umożliwienie ponownego zawieszenia funkcjonariusza po uchyleniu decyzji zwalniającej ze służby, wynikałoby to wprost z ustawy. Na podstawie obowiązujących przepisów należy przywrócić funkcjonariusza do służby czynnej. Podsumowując odwołujący stwierdził, że decyzja o zwolnieniu decyduje o bycie prawnym stosunku służbowego w ogóle, zatem zwolnienie ze służby powoduje vygaśnięcie wszelkich decyzji regulujących poszczególne elementy stosunku służbowego, w tym decyzji o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków służbowych.