Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. III SA/Gd 696/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.), Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2014 r. sprawy ze skargi Z. N. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia 12 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji działając na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w dniu 16 lipca 2013 r. wydał rozkaz personalny nr [...] o zwolnieniu Z. N. ze służby z dniem 25 sierpnia 2013 r.

W decyzji podano, że Z. N. jest uprawniony do nagrody rocznej za 2013 r. we wskazanym wymiarze. Na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej w skrócie "k.p.a.") decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu wydanego rozkazu wskazano, że Z. N. prawomocnym orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w G. z dnia 8 stycznia 2013 r. został uznany za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczony do trzeciej grupy inwalidów w związku ze służbą w Policji. Termin zwolnienia ze służby został ustalony na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o Policji, tj. po upływie 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na interes służby oraz interes społeczny, wyrażający się szczególnym statusem i zadaniami Policji, mającymi bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny realizowany wyłącznie przez osoby spełniające warunki określone w w/w ustawie.

W odwołaniu od ww. rozstrzygnięcia Z. N. wniósł o jej uchylenie, zarzucając naruszenie art. 43 ust. 1 ustawy o Policji poprzez błędnie przyjętą datę upływu 12 miesięcy od czasu zaprzestania służby z powodu choroby. Podał, że w czasie jego niezdolności do służby Komendant Powiatowy Policji decyzjami z dnia 19 grudnia 2012 r., 18 stycznia 2013 r. oraz 1 lutego 2013r. powołał komisję do otwarcia magazynu uzbrojenia Komendy Powiatowej Policji, której zadaniem było otwarcie magazynu w jego obecności, celem dokonania kontroli ewidencji magazynu i m.in. przekazania go wyznaczonym osobom. W związku z tym odwołujący twierdził, że do dnia 1 lutego 2013r. pełnił obowiązki głównego magazyniera magazynu uzbrojenia KPP w K.i pomimo choroby wykonywał czynności służbowe na polecenie i w określonym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00