Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 października 2014 r., sygn. I SA/Łd 681/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.) Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2014 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w O. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz powstania obowiązku podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 29 listopada 2013 r. A Sp. z o.o. z siedzibą w O. złożyła do Ministra Finansów wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jako właściciel, tj. art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (j.t. Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Przedstawiając stan faktyczny sprawy wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonuje dostawy wyrobów ceramiki budowlanej, przede wszystkim płytek ceramicznych. Nabywcami wyrobów produkowanych przez podatnika są kupujący mający siedzibę w Polsce, w innych państwach UE oraz w państwach nienależących do UE. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży wyrobów na podstawie umów handlowych zawartych z kontrahentami. Umowy określają wzajemne relacje stron, w tym zasady sprzedaży produktów i towarów podatnika, organizowania transportu, szczegółowe warunki w zakresie składania zamówień i odbiorów, regulaminu i warunki płatności, cen i upustów, rozpatrywania reklamacji. Podatnik planuje wprowadzić do umów handlowych zawieranych z kupującymi, mającymi siedzibę w Polsce, postanowienia dotyczące zasad sprzedaży wyrobów podatnika wraz z ich przechowaniem. Mechanizm zawarcia umowy sprzedaży dotyczącej towarów objętych konkretnym zamówieniem określony jest w art. 68(2) k.c., tj. wnioskodawca, otrzymując od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych (kupujący), ofertę zawarcia umowy i nie składając kupującemu niezwłocznej odpowiedzi, przyjmuje ofertę. Jedynie w przypadkach, gdy realizacja zamówienia z jakichkolwiek powodów okaże się niemożliwa, kupujący będzie o tym informowany - w takim przypadku nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży i faktura nie będzie wystawiana. Przyjęcie oferty oznacza z kolei zawarcie umowy sprzedaży między stronami. Umowy przewidywać będą, że po złożeniu przez kupującego zaakceptowanego przez wnioskodawcę w opisany wyżej sposób zamówienia, wystawiana będzie faktura, niezwłocznie dostarczana kupującemu elektronicznie i z tym momentem nastąpi przeniesienie na kupującego prawa do dysponowania wyrobami jak właściciel. Kupujący będzie mógł w każdej chwili odebrać zakupione wyroby z magazynu wnioskodawcy. Wyroby nabyte przez kupującego na podstawie zamówienia potwierdzonego fakturą pozostaną w przechowaniu wnioskodawcy do momentu odbioru ich przez kupującego; koszt ich przechowania zawarty będzie w cenie sprzedaży i nie będzie wyodrębniony jako odrębna pozycja na fakturze.