Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Po 495/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta P. z dnia [...] 2014 r. nr [...]. /-/ T. Świstak

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 27 września 2013 r. sygn. akt II SA/Po 679/13 uchylił zaskarżoną przez K. M. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta P. z dnia [...] 2013 r. nr [...], którą odmówiono K. M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad [dzieckiem] G. M. Organy uznały, że jako osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników i będąca rolnikiem wnioskodawczyni nie spełnia warunków z art. 17 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992, z późn. zm.).

Sąd wskazał, że zgromadzony w niniejszej sprawie materiał dowodowy obejmuje jedynie: wniosek skarżącej o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z dnia 6 marca 2013 r.; orzeczenie [...] z dnia [...] lutego 2013 r. znak [...], uznające [dziecko] skarżącej za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz stwierdzające m.in. konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji; oświadczenie skarżącej z dnia 10 września 2012 r. o niekorzystaniu z zasiłku chorobowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej "KRUS") i podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników; decyzję nr [...] z dnia [...] lutego 2011 r. ustalająca wobec M. M. wymiar łącznego zobowiązania pieniężnego za 2011 r. z tytułu podatku rolnego. Dalej Sąd wyjaśnił, że na podstawie tego materiału dowodowego organy administracji publicznej uznały, że skarżąca posiada status rolnika, a ponadto powołały się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2012 r. sygn. akt I OPS 5/12, zgodnie z którą prowadzenie gospodarstwa rolnego przez rolnika stanowi negatywną przesłankę przyznania tej osobie świadczenia pielęgnacyjnego z art. 17 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 22 powołanej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Sąd nie zgodził się z przedstawioną przez organy argumentacją, że tym samym skarżąca, jako osoba będąca rolnikiem, nie mogła uzyskać przedmiotowego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00