Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II SA/Po 1146/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...] 2013 r. o numerze [...] II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu [...] 2013 r. Wójt Gminy P. wydał decyzję nr [...], którą odmówił przyznania A. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem M. B.

W uzasadnieniu decyzji organ w pierwszej kolejności przytoczył brzmienie art. 17 oraz art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz treść uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 grudnia 2012r. sygn. I OPS 5/12, podkreślając tezę, iż prowadzenie gospodarstwa rolnego przez rolnika stanowi negatywną przesłankę przyznania tej osobie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 w związku z art. 3 pkt. 22 ustawy z dnia 28 listopada 2003r, o świadczeniach rodzinnych.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła A. B. podnosząc, iż jej chore dziecko wymaga całodobowej opieki, którą ona sprawuje. Wskazała także, iż wyłącznie jej mąż prowadzi gospodarstwo rolne, a ona z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad synem takiej możliwości nie ma. Wskazała też, że pozbawienie rolnika prawa do przedmiotowego świadczenia jest krzywdzące, zwłaszcza w kontekście interpretacji przepisów przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którą gospodarstwo rolne nie jest traktowane jako miejsce zatrudnienia i możliwe jest połączenie pracy w gospodarstwie z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00