Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Ke 211/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania

1.1. Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r.

nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] odmawiającą E.S. umorzenia zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych za 2008 r. w wysokości 26 842 zł wraz z odsetkami za zwłokę.

1.2. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że pismem z dnia 19 lipca 2013 r. E. S. zwróciła się z wnioskiem o umorzenie w całości zaległości podatkowej, wynikającej z dochodów uzyskanych z tytułu dokonanej przez nią czynności prawnej zbycia lokalu mieszkalnego o powierzchni 37,10 m2, położonego w K. przy ul. S., ustalonej ostatecznie decyzją Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] maja 2013 r., na kwotę 26 842 zł. W uzasadnieniu wniosku podatniczka wskazała, że dokonując zbycia nieruchomości pozostawała w przekonaniu o braku podstaw do powstania po jej stronie zobowiązania podatkowego. Skoro nie została stosownie pouczona i nie mogła w zakreślonym terminie skorzystać z przewidzianej dla niej ulgi meldunkowej - w pełni usprawiedliwiony pozostaje wniosek o wykorzystaniu kolejnych instytucji prawa podatkowego, tj. skorzystania z prawa do umorzenia należności. Przedstawiając sytuację osobistą i majątkową wnioskodawczyni wskazała, że ma 53 lata, jest osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy od lipca 2005 r., nie uzyskuje żadnych dochodów z tytułu zatrudnienia, czy z prowadzenia działalności gospodarczej, nie pobiera żadnych świadczeń emerytalnych i rentowych, jest rozwiedziona i pozostaje na utrzymaniu najbliższych członków rodziny. Podatniczka w miarę możliwości zajmuje się opieką nad wnukiem, zamieszkując wspólnie z córką i jej mężem. Dochody córki, która jest bezrobotna, również są ograniczone, gdyż pracuje jedynie mąż córki. Zamieszkują w wynajmowanym mieszkaniu, w związku z tym ponoszą znaczne wydatki na koszty swojego utrzymania. Podatniczka oświadczyła, że nie ma żadnego majątku i nie posiada żadnych środków umożliwiających jej wywiązanie się z nałożonych na nią obowiązków podatkowych. Dodatkowo stan jej zdrowia (dyskopatia kręgosłupa oraz zwyrodnienie kręgów szyjnych) uniemożliwia jej podjęcie stałego zatrudnienia, a jednocześnie generuje koszty związane z potrzebą systematycznej opieki lekarskiej, w tym rehabilitacji kręgosłupa, co generuje koszty związane z opieką lekarską i zakupem leków. Jednocześnie wniosła o uwzględnienie i skorzystanie z pozostającej nadal aktualną dokumentacji zalegającej przy złożonym uprzednio wniosku o umorzenie przedmiotowej należności z dnia 20 stycznia 2013 r. i dopuszczenie dowodu z przedłożonych przy niniejszym wniosku dokumentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00