Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2014 r., sygn. IV SA/Gl 970/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi B. B. na zarządzenie Prezydenta Miasta K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora gimnazjum oddala skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta K. odwołał z dniem [...] ze stanowiska dyrektora Gimnazjum nr [...] im. [...] w K. B.B. Podstawę wydania zarządzenia stanowił art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Jako przyczynę odwołania wskazano wprowadzenie przez dyrektora szkoły do projektu arkusza organizacji na rok szkolny 2013/14 czterech oddziałów klas pierwszych oraz odmowę przygotowania projektu arkusza organizacji zgodnie z ustaleniami organu prowadzącego, tj. z trzema oddziałami klas pierwszych, mimo że liczba uczniów zameldowanych i zamieszkałych w obwodzie szkoły, którzy deklarowali realizację obowiązku szkolnego w Gimnazjum nr [...] odpowiadała trzem oddziałom, a także rażące naruszenie odpowiednich przepisów prawa. Ponadto wskazano, że działania dyrektora szkoły doprowadziły do niezatwierdzenia przez organ prowadzący, w wymaganym terminie, tj. do dnia 30 maja 2013 r. arkusza organizacji na rok szkolny 2013/14, co uniemożliwiło funkcjonowanie szkoły, stwarzając w ten sposób realne ryzyko i groźbę jej likwidacji. Powyższe doprowadziło do całkowitej utraty zaufania do dyrektora i wyczerpanie się możliwości dalszej współpracy organu prowadzącego z dyrektorem, który dopiero pod przymusem i na życzenie [...] Kuratora Oświaty zaproponował wprowadzenie do projektu arkusza organizacji trzech oddziałów klas pierwszych.

W motywach uzasadnienia w pierwszej kolejności wyjaśniono, że zasady organizacji szkół oraz obowiązki poszczególnych organów, ich kompetencje i wzajemne uprawnienia zostały określone w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz w aktach wykonawczych. Szczegółowe zasady organizacji nauczania, wychowania i opieki, jak stanowi § 12 załącznika nr 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 z późn. zm.), określa arkusz organizacji gimnazjum opracowywany przez dyrektora gimnazjum do dnia 30 kwietnia każdego roku i zatwierdzany przez organ prowadzący gimnazjum do dnia 30 maja danego roku. W arkuszu zamieszcza się liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący. Informacje te wynikają bezpośrednio z liczby oddziałów, które w danym roku funkcjonują w szkole. Liczbę oddziałów klas pierwszych oraz liczbę uczniów przyjmowanych do klas pierwszych, jak stanowi § 24 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r., nr 26, poz. 232 z późn. zm.) ustalają w porozumieniu z dyrektorami szkół jednostki samorządu terytorialnego. W § 5 tego rozporządzenia doprecyzowane zostały zasady rekrutacji do klas pierwszych gimnazjum ogólnodostępnego prowadzonego przez gminę lub innego należącego do sieci gimnazjów ustalonej przez gminę. I tak do gimnazjum ogólnodostępnego, a takim gimnazjum jest Gimnazjum nr [...], do klasy pierwszej przyjmowani są z urzędu absolwenci szkół podstawowych zamieszkali w obwodzie danego gimnazjum oraz na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) absolwenci szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem gimnazjum, w przypadku gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Jeżeli liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00