Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 13 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Bk 198/14
Podważenie orzeczenia jednostki orzeczniczej I stopnia może nastąpić tylko poprzez złożenie "wniosku o przeprowadzenie ponownego badania" a to oznacza, że jednostka orzecznicza II stopnia nie może wydać orzeczenia, jeżeli pacjent odmawia stawienia się na "ponowne badanie". W takiej sytuacji orzekając w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej organy obowiązane są uwzględnić orzeczenie lekarskie jednostki orzeczniczej I stopnia.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz,, sędzia WSA Andrzej Melezini, Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi J. Ś. na decyzję P. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej 1. oddala skargę, 2. przyznaje adwokatowi M. P. od Skarbu Państwa (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku) kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) tytułem wynagrodzenia za zastępstwo prawne skarżącego J. Ś. wykonane na zasadzie prawa pomocy.
Uzasadnienie
Postępowanie w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej u J. Ś. toczy się od roku 1998. W sprawie wydano następujące orzeczenia.
1. Decyzją z [...] listopada 1999 r. PPWIS utrzymał w mocy decyzję z [...] października 1999 r. PPIS o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej wymienionej pod pozycją 4 wykazu do rozporządzenia z 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych. Orzeczenie organu odwoławczego zostało uchylone przez Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku wyrokiem z [...] sierpnia 2000 r. w sprawie [...] wydanym na skutek skargi J. Ś. Sąd stwierdził naruszenie przepisów procesowych (art. 7 i 77 § 1 k.p.a.) polegające na oparciu rozstrzygnięć Inspekcji Sanitarnej na orzeczeniach lekarskich niezawierających wzmianki o rodzaju przeprowadzonych badań i uzasadnienia z ustosunkowaniem się do dokumentów przedłożonych przez skarżącego (chodziło o orzeczenia wydane przez Wojewódzki Szpital Zespolony Poradnię Chorób Zawodowych w Ł. z [...] sierpnia 1998 r., w którym rozpoznano przewlekłe zapalenie oskrzeli bez związku z warunkami pracy i Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi z [...] czerwca 1999 r. nr [...] potwierdzającego orzeczenie Poradni). Sąd stwierdził niewyjaśnienie warunków pracy, w jakich wykonywał czynności zawodowe skarżący.