Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 maja 2014 r., sygn. IV SA/Wa 246/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.), Sędziowie sędzia WSA Magdalena Durzyńska, sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2014 r. sprawy ze skargi Y. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na rzecz skarżącego Y. G. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2013 r. do Wojewody [...] wpłynął wniosek, złożony za pośrednictwem konsula w C., o udzielenie Y.G. (wskazywanego dalej jako: "skarżący") zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie art. 53 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573). W uzasadnieniu wniosku wskazano, iż skarżący zamierza podjąć na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę.
Wojewoda [...] decyzją z [...] sierpnia 2013 r. nr [...] odmówił udzielenia skarżącemu wnioskowanego zezwolenia.
W uzasadnieniu decyzji wskazał, że z materiału dowodowego wynika, iż załączone w sprawie dokumenty zostały wytworzone jedynie na potrzeby toczącego się postępowania i zmierzają do zalegalizowania pobytu skarżącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ocenie organu I instancji pobyt na terytorium Polski skarżącego będzie inny niż deklarowany.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący zarzucił Wojewodzie [...] naruszenie zasad postępowania, w szczególności naruszenie przepisów ustawy o cudzoziemcach oraz art. 9 i art. 10 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, dalej: "k.p.a."), a w szczególności art. 8, jak również błąd w ustaleniach faktycznych. Jednocześnie podniósł, że organ administracyjny wydał swą decyzję w oparciu o opinię konsula, która nie jest wiążąca dla organu i może być co najwyżej pomocna w postępowaniu dowodowym.