Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 maja 2014 r., sygn. IV SA/Wa 160/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska -Litwiniec, Sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant Sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2014 r. ze skargi ze skargi M. A. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku;
Uzasadnienie
W dniu [...] lutego 2013r. M.A.(1) wystąpił do Wojewody [...] z wnioskiem o udzielenie mu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, powołując się na fakt pozostawania od dnia [...] stycznia 2013r. w związku małżeńskim z obywatelką polską - M.A.(2) (nazwisko rodowe P.).
Decyzją z dnia [...] czerwca 2013r. Nr [...] Wojewoda [...] odmówił udzielenia cudzoziemcowi przedmiotowego zezwolenia.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ I instancji stwierdził, iż związek małżeński M.A.(1) oraz M.A.(2) został zawarty w celu obejścia przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, podając jako uzasadnienie powyższego stanowiska fakt złożenia przez małżonków
do protokołu różniących się zeznań, co do istotnych okoliczności, które ich dotyczyły. Ponadto Wojewoda [...] zarzucił cudzoziemcowi, iż w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas znaczony zeznał nieprawdę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie.
W ustawowym terminie strona złożyła odwołanie od powyższego rozstrzygnięcia do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zarzucając organowi I instancji naruszenie art. 7 i 77 § 1 oraz art. 80 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz wniosła o ponowne przesłuchanie małżonków przy udziale tłumacza przysięgłego i przesłuchanie dodatkowych świadków.