Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2014 r., sygn. IV SA/Wa 638/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka,, sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2014 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] sierpnia 2012 r. M.D. wystąpił do Wojewody [...] z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotowy wniosek uzasadniono kontynuowaniem przez cudzoziemca pracy w Polsce.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] października 2012 r., Nr [...] działając na podstawie art 57 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 53 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach odmówił udzielenia aplikującemu wnioskowanego zezwolenia. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że cudzoziemiec nie posiada zezwolenia na pracę na następny okres pobytu oraz nie udokumentował, iż posiada regularne i stabilne źródło dochodu i ubezpieczenie zdrowotne.
Pismem z dnia [...] listopada 2012 r. cudzoziemiec odwołał się od przedmiotowego rozstrzygnięcia organu I instancji do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, podając, iż jego pracodawca, tj. [...] Klub Sportowy wystąpił do odpowiednich władz o wydanie mu zezwolenia pracę. W dniu [...].12.2012 r. aplikujący upoważnił T.W. do reprezentowania go w przedmiotowym postępowaniu. Uzupełniając odwołanie, pełnomocnik cudzoziemca zarzucił organowi I instancji naruszenie art. 7, art. 75, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 § 1 k.p.a. i wniósł o udzielenie mu wnioskowanego zezwolenia. Wskazał, iż Zarząd [...] Klubu Sportowego wprowadził w błąd M.D., zapewniając go, iż może podjąć zatrudnienie, tj. rozgrywać mecze, na podstawie zawartej z ww. pracodawcą umowy o pracę, lecz jednocześnie nie wystąpił dla niego o zezwolenie na pracę. Pełnomocnik zauważył, iż z treści umowy o pracę cudzoziemca wynika, iż był on uprawniony do otrzymywania podstawowego wynagrodzenia w wysokości 2500 PLN brutto miesięcznie, natomiast z wyjaśnień samego cudzoziemca i świadków w sprawie wynika, iż dostawał co miesiąc około 2000 PLN netto " do ręki" i bez pokwitowania. Ponadto, Zarząd [...] Klubu Sportowego nie zgłosił cudzoziemca do ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z powyższym pełnomocnik strony stwierdził, iż Wojewoda [...] niesłusznie przypisał winę za zaistniałą sytuację cudzoziemcowi i orzekł o jego wydaleniu z Polski, podczas, gdy w rzeczywistości ponosił ją jego pracodawca.