Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 maja 2014 r., sygn. III SA/Wa 1629/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak, sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2014 r. sprawy ze skargi A.L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2008 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy, u Skarżącego - A. L., przeprowadzona została kontrola w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa, a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych za 2008 r., w trakcie której stwierdzono, że Skarżący nieprawidłowo rozliczył w deklaracjach VAT-7 kwoty podatku należnego i naliczonego wynikające z wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

W związku z powyższym Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. decyzją z dnia [...] września 2012 r. działając m.in. na podstawie przepisów art. 20 ust. 5 oraz art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej zwanej też "ustawą" lub "uptu", określił Skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2008 r.

W uzasadnieniu Organ wskazał, że po dokonaniu weryfikacji danych wynikających z prowadzonych przez Skarżącego ewidencji z danymi wynikającymi z faktur wystawionych przez M. Plc z siedzibą w Bułgarii, stwierdził, że Skarżący wykazywał w deklaracjach dla podatku od towarów i usług podstawy opodatkowania oraz podatek należny na podstawie faktur VAT oraz faktur proforma otrzymanych od ww. podmiotu. Ustalono przy tym, że faktury VAT oznaczone są numeracją rozpoczynającą się od cyfry "7", natomiast faktury proforma od cyfry "8". Zdaniem Organu I instancji faktury proforma nie powinny były zostać ujęte w ewidencji dla podatku od towarów i usług, ponieważ nie dokumentowały dokonania czynności, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 uptu, tj. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem. Organ kontroli stwierdził również, że Skarżący nie wypełnił obowiązku unormowanego w art. 106 ust. 7 uptu, ponieważ nie wystawiał faktur wewnętrznych dokumentujących fakt dokonania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od M. Plc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00