Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 maja 2014 r., sygn. II SA/Gl 1228/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant specjalista Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2014 r. sprawy ze skargi S. P. - w imieniu własnym oraz jako reprezentujący grupę mieszkańców Sołectwa L. na uchwałę Rady Miejskiej w Pszczynie z dnia 26 kwietnia 2001 r. nr 586/01 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 24 maja 2013 r. S. P. działając w imieniu własnym oraz grupy mieszkańców sołectwa [...] wniósł skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Pszczynie nr 586/01 z dnia 26 kwietnia 2001 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenu miasta Pszczyny. Skarżący domagali się stwierdzenia nieważności § 12 tekstu planu miejscowego, wstrzymania wykonania uchwały oraz zasądzenia od organu kosztów postępowania. Zakwestionowanym w skardze przepisem Rada Miejska w Pszczynie wyznaczyła tereny przemysłowe oznaczone na rysunku planu symbolem "P" z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod obiekty i urządzenia związane z produkcją, składowaniem surowców i odpadów lub ich przerobem na skalę przemysłową.
Skarżący zarzucili przyjęcie zaskarżonej uchwały z naruszeniem szeregu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm. dalej zwanej u.z.p.), która obowiązywała w dacie jej podjęcia, a to art. 1 ust. 2 pkt 3, art. 10 ust. 2 , art. 18 ust. 2 pkt 1, 24, 5, 6, 9, 12 , a także z naruszeniem art. 73 ust. ust. 1 pkt 1 i 2 w zw. z art. 3 nieobowiązującej już także ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska ( j.t. Dz. U. Nr 49, poz. 196 ze zm.).
W uzasadnieniu S. P. oraz reprezentowana przez niego grupa mieszkańców stwierdzili, że konieczność wniesienia skargi wynika z ujawnionych obecnie działań podejmowanych względem terenu oznaczonego w planie symbolem "P". "Organy administracji publicznej bez konsultacji społecznych, niejako chyłkiem umożliwiają - bowiem - firmie A realizację zamierzenia w postaci rozbudowy stacji przeładunkowej odpadów oraz sortowni o instalację do biologicznego przetwarzania odpadów czyli tzw. kompostownię". Podali także, że mieszkańcy sąsiadujących z terenem inwestycji skupisk będąc "świadomi wielorakich zagrożeń wynikających z tej inwestycji (...) zmuszeni są reagować na skandaliczne postępowanie władz samorządowych, które rodzą daleko idące podejrzenia".