Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r., sygn. V SA/Wa 2425/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, Sędzia WSA - Dorota Mydłowska (spr.), , Protokolant sekretarz sądowy - Marcin Woźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi P."O." S.A. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów Organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku akcyzowego; oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej przez P. S.A. w P. jest pisemna interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z [...] lipca 2013r. nr [...] dotycząca opodatkowania podatkiem akcyzowym próbek wyrobów akcyzowych, w której organ uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię, iż produkt ten nie podlegałby opodatkowaniu podatkiem akcyzowym - za nieprawidłowe.

Zaskarżona interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym:

Skarżąca spółka we wniosku wskazała, że z wyrobów wytwarzanych przez P. S.A. pobierane są w składzie podatkowym próbki przeznaczone do badań laboratoryjnych czyli z pominięciem ich wykorzystania do celów napędowych. Wskazała ponadto, że laboratoria, do których trafiają próbki nie mają statusu składów podatkowych, a więc zdaniem wnioskodawcy następuje w stosunku do tych wyrobów zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Jednocześnie autor wniosku zaznaczył, że z uwagi na fakt, iż próbki te stanowią niewielkie ilości (od kilku do kilkunastu litrów danego wyrobu na miesiąc) i rozdzielanie ich na poszczególne wyroby byłoby zbyt pracochłonne - są one wykazywane w jednej pozycji jako próbki badawcze pozostałych paliw i płacona jest od nich akcyza obliczana według stawki 1822.00 zł/1000 l itrów.

W tej sytuacji wnioskodawczyni zadała pytanie: Czy w przypadku pobrania próbek powyższych wyrobów akcyzowych (zarówno paliw silnikowych jak i wyrobów niebędących takimi paliwami) i wyprowadzenia ich poza obszar składu podatkowego (wyprowadzenie poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy), gdy deklarowany jest podatek akcyzowy - powinna być zapłacona od tych wyrobów również opłata paliwowa?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00