Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. III SA/Gl 1302/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Małgorzata Herman, Protokolant Izabela Maj- Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z [...] r. Dyrektor Izby Celnej w K. , po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez J. P. utrzymał w mocy decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w K. nr [...] z [...] r. określającą kwotę zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w wysokości [...] zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego na podstawie faktury z [...] r. olejów smarowych łącznej ilości [...] litrów.
Decyzja zapadła w poniższym stanie faktycznym i prawnym.
W dniach [...] r. organ powziął informację o nabywaniu wewnątrzwspólnotowym w listopadzie 2011 r. oraz od lutego 2012 r. do lipca 2012 r., a także od października 2013 r. do lutego 2013 r. oleju smarowego przez J. P. , prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A" w J. od których to transakcji nie został uiszczony podatek akcyzowy. Oleje smarowe były kupowane od [...] w A., [...] w N., [...] i od [...] na L..
Powyższe skutkowało wszczęciem w dniu [...] r. postępowania podatkowego w zakresie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia olejów smarowych. W dniu [...] r. w poczet materiału dowodowego organ zaliczył m.in. pismo "B" Spółka z o.o. z [...] r. dotyczące kodów CN na produkty marki Mobil, pismo "C" sp. z o.o., pismo "D" , pismo "D" Sp. z o.o. oraz materiały z postępowania kontrolnego z 27 lutego 2014 r. W toku tego postępowania zabezpieczono [...] litrów zakupionego wewnątrzwspólnotowo oleju smarowego, którego analiza potwierdziła parametry właściwe dla oleju Mobil Devac MX 15W40 i Mobil Super 2000 (sprawozdanie nr [...] z [...] r.), a zabezpieczone faktury zakupu legalność pochodzenia towaru. Ponieważ zabezpieczony materiał dowodowy nie zawierał danych klasyfikacyjnych a strona nie przedstawiła szczegółowych danych dotyczących składu jakościowego olejów, w oparciu o dane przekazane przez producentów organ stwierdził, że nabywany przez J. P. olej winien być klasyfikowany m.in. do kodów CN 2710 19 81, CN 2710 19 83, CN 2710 19 87, CN 3403 19 90, CN 3403 99 00 i CN 3819 00 00), a podstawą klasyfikacji była zawartość olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych w wyrobie.