Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Ol 170/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Milena Małyszko, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2014r. sprawy ze skargi K. W. zastępowanego przez kuratora spadku na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2005r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]" w części, w jakiej określono K.W. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do sierpnia i od października do grudnia 2005 r. oraz uchylił ją w części dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za wrzesień 2005 r., określając zobowiązanie podatkowe za ten miesiąc, w innej wysokości.

Z przedstawionych Sądowi wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynika, że w 2005 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą pod firmą A w M., w ramach której dokonywał zakupów oleju opałowego u dwóch dostawców, tj.: Spółki B z siedzibą w G. oraz Spółki C z siedzibą w S., a następnie dokonywał jego sprzedaży m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż była dokumentowana paragonami fiskalnymi oraz oświadczeniami nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze. Jak ustalił organ w toku kontroli podatkowej, oświadczenia te pomimo wymogu przewidzianego w do § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.), dalej jako: "rozporządzenie", nie zawierały adnotacji o numerze i dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż. Zostały natomiast dołączone do dokumentów magazynowych Wz, które jednak tylko w jednostkowych przypadkach wskazywały na numer paragonu. W wyniku podjętej przez kontrolujących próby przyporządkowania oświadczeń i dokumentów Wz do poszczególnych paragonów fiskalnych ustalono, że w odniesieniu do 135 transakcji sprzedaży w łącznej ilości 100.175 litrów oleju opałowego w ogóle nie złożono oświadczeń o przeznaczeniu tego oleju na cele opałowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00