Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 marca 2014 r., sygn. II SA/Po 831/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 marca 2014 r. sprawy ze skargi D. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia (...) marca 2013 r., na podstawie 53 ust. 4 pkt 10 i 10a oraz art. 60 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej jako "K.p.a.", Marszałek Województwa W. odmówił uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gastronomiczno - turystycznego na terenie działki nr (...), położonej w miejscowości S. w Gminie T. z uwagi na kolizję planowanej inwestycji z zadaniami ponadlokalnymi, ujętymi w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego województwa, w tym ze względu na kolizję przedmiotowej inwestycji z funkcjonowaniem i przebudową dwóch istniejących linii elektroenergetycznych 220 kV relacji P. - P. K. i P. - C. oraz z planowaną budową linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV relacji P. - P. K..

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że Wójt Gminy T. wnioskiem z dnia (...) lutego 2013 r. zwrócił się do Marszałka Województwa o dokonanie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gastronomiczne turystycznego na terenie działki o nr ew. (...), położonej w miejscowości S., gm. T. W ocenie Marszałka, inwestycja powyższa jest sprzeczna z zadaniami i programami ujętymi w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego województwa. Zgodnie z kompetencjami określonymi w art. 53 ust. 4 pkt 10 i 10a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Marszałek Województwa dokonuje uzgodnienia warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji w zakresie zadań rządowych i samorządowych o znaczeniu ponadlokalnym, służących realizacji inwestycji celu publicznego w odniesieniu do terenów, przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. W niniejszej sprawie inwestycja planowana jest w miejscu przebiegu istniejącej linii elektroenergetycznej 220 kV i planowanej jej przebudowy do napięć 2 x 400 kV. W pasach wzdłuż wymienionych powyżej napowietrznych linii elektroenergetycznych WN obowiązują ograniczenia w zagospodarowaniu i użytkowaniu terenów, w związku z emitowaniem przez nie ponadnormatywnego promieniowania elektromagnetycznego i hałasu. Ograniczenia te, zgodnie z wymaganiami art. 11 pkt 4 i 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostały określone w części tekstowej studium gminy, w rozdziale "Kierunki" na str. 51 - 53 i stanowią zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 7 tej ustawy uszczegółowienie zapisów planu województwa. W tekście tym ustalono m.in., że dla linii elektroenergetycznych WN 220 kV wyznacza się pasy technologiczne, przy czym dla linii P. - C. wyznacza się pas o szerokości 50 m (po 25 m od osi linii w obu kierunkach) a dla linii P. - P. K. pas o szerokości 70 m (po 35 m od osi linii w obu kierunkach). Na terenach znajdujących się w granicach pasów technologicznych nie należy lokalizować budynków mieszkalnych lub innych przeznaczonych na pobyt stały ludzi. Ponadto dopuszczono zabudowę linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV albo linii wielotorowej, wielonapięciowej po trasie istniejącej linii o napięciu 220 kV relacji P. - P. K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00