Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 maja 2024 r., sygn. I SA/Op 44/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Judecki Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur (spr.) Protokolant: Referent Dagmara Jugo po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2024 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 24 lipca 2023 r., nr SKO.40.1373.2023.li w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu [dalej: SKO, organ odwoławczy] z 24 lipca 2023 r., nr SKO.40.1373.2023.li, utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Praszki [dalej: Burmistrz, organ I instancji] z 1 lutego 2023 r., nr 6/2023, znak [...], ustalającą na rzecz P. sp. z o.o. w W. [dalej: Spółka] warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji pn. "Budowa farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na działkach nr a i nr b w obrębie R., gmina P. – R. [...]".

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Gmina Praszka nie uchwaliła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obręb R. Z tego powodu Spółka zwróciła się do Burmistrza o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji pn. "Budowa farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na działkach nr a i nr b w obrębie R., gmina P. – R. [...]". Do wniosku dołączyła między innymi decyzję Burmistrza z 1 marca 2022 r., nr [...], o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. "Budowa farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na działkach nr a i nr b w obrębie R., gmina P. – R. [...]".

We wniosku Spółka wskazała, że planowana inwestycja zostanie przeprowadzona na części ww. działek, a powierzchnia zabudowy obejmuje minimalnie 127 m2 i maksymalnie 8.890 m2 z łącznej powierzchni gruntów wynoszącej 12.700 m2. Projektowana powierzchnia biologiczne czynna będzie wynosiła minimalnie 3.810 m2, a maksymalnie 12.573 m2. Wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane na własny nieutwardzony teren inwestycji. Inwestycja będzie miała dostęp do energii elektrycznej poprzez przyłącze do sieci. Inwestycja posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Inwestycja dotyczy budowy farmy fotowoltaicznej (panele fotowoltaiczne w ilości 2.500 sztuk o łącznej mocy do 1 mW) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestor dopuszcza posadowienie magazynu energii. Teren inwestycji był dotąd użytkowany rolniczo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00