Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 lutego 2014 r., sygn. I SA/Wr 2302/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant starszy sekretarz sądowy Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2014 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi M. P. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych: oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. P. (dalej: strona, skarżący, wnioskodawca) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przepisów dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącym zaistniałego stanu faktycznego, skarżący podał, że w latach 2009 - 2012 odbył aplikację radcowską, w dniu 23 października 2012 r. został wpisany na listę radców prawnych, a od 7 czerwca 2013 r. rozpoczął działalność gospodarczą w formie Kancelarii Radcy Prawnego w zakresie usług prawniczych.

W związku ze zdaniem egzaminu na aplikacje radcowską, odbyciem aplikacji radcowskiej, zdaniem egzaminu radcowskiego i wpisem na listę radców prawnych wnioskodawca poniósł opłatę za egzamin wstępny na aplikację radcowską wraz z opłatą manipulacyjną, opłaty roczne za aplikację radcowską wraz z opłatami manipulacyjnymi, comiesięczne składki aplikanta radcowskiego, opłatę za egzamin radcowski wraz z opłatą manipulacyjną i opłatę za wpis na listę radców prawnych. Dodatkowo wnioskodawca w trakcie aplikacji korzystał z noclegów w domu studenckim w miejscowości odbywania aplikacji. Nadto ponosił koszty miesięcznych biletów tramwajowych, aby móc uczestniczyć w zajęciach oraz praktykach przewidzianych w planie aplikacji. Poniósł również koszty zakupu komputera wraz z oprogramowaniem, ponieważ uczestnicząc w praktykach w prokuraturze zobowiązany był do posiadania komputera, podczas praktyk w sądach zobowiązany był do pisania projektów uzasadnień orzeczeń na komputerze, a także egzaminy w toku aplikacji oraz egzamin radcowski pisał na komputerze. Do wypełniania zadań podczas praktyk w sądach i prokuraturze, zdania egzaminów w trakcie aplikacji radcowskiej oraz egzaminu radcowskiego koniecznym było także zakupienie książek z zakresu literatury prawniczej w tym komentarza do kodeksu cywilnego, komentarza do kodeksu postępowania cywilnego, komentarza do kodeksu karnego, komentarza do kodeksu postępowania karnego, komentarza do kodeksu postępowania administracyjnego, komentarza do prawa o postępowania przed sądami administracyjnymi. Książki te wnioskodawca będzie również wykorzystywał w codziennej pracy zawodowej. W celu złożenia ślubowania radcowskiego zakupił również togę. Po uzyskaniu uprawnień radcy prawnego, ale przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, opłacał co miesiąc składki radcy prawnego. Zakupił również ubranie, co jest niezbędne dla radcy prawnego w codziennej pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00