Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. II SA/Ol 70/14

 

Dnia 25 lutego 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński sędzia del. SO Dorota Radaszkiewicz (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2014 roku sprawy ze skargi H. A. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2/ zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej H. A. kwotę 257 złotych (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego; 3/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją Nr x z dnia 29 października 2013r. "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O. po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej u H.A. nie stwierdził przewlekłej choroby zawodowej narządu głosu, spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej w poz. 15 Wykazu chorób zawodowych określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych - (t.j. : Dz. U. z 2013r., poz. 1367 ze zm.).

W odwołaniu od wskazanej wyżej decyzji H.A. nie zgodziła się z nią przedstawiając równocześnie przebieg swojej pracy zawodowej na stanowisku nauczyciela przedszkola. Podniosła, że wykonywała tę pracę przez 41 lat, pracując również w godzinach nadliczbowych. Choroba zawodowa wymiona w poz. 15 Wykazu chorób zawodowych, określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. ( zmiany przerostowe fałdów głosowych, guzki głosowe z niedomykalnością fonacyjną w 1/3 tylnej głośni ) w ocenie odwołującej bezspornie powstała w wyniku intensywnej pracy zawodowej. W ocenie odwołującej nie jest uprawnione twierdzenie organu I Instancji, iż nie został spełniony warunek tzw. narażenia zawodowego z uwagi na wykonywanie przez H.A. pracy na stanowisku dyrektora przedszkola i przez to wykonywanie pracy w obniżonym pensum dydaktyczno - wychowawczo - opiekuńczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00