Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. III SA/Kr 921/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie NSA Krystyna Kutzner (spr.) WSA Janusz Bociąga Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2014 r. sprawy ze skargi G. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 20 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w N. , działając na podstawie:
- art.138 §1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U.2000.1071);
- art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 28 listopada 2003r. - o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2003.255) ;
- w związku z art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964r.59 ) -
decyzją z dnia 20 listopada 2012 r. sygn. akt [....] utrzymało w mocy decyzję z dnia 6 sierpnia2012r. znak: [....] wydaną przez Kierownika Działu Świadczeń i Funduszu Alimentacyjnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Z. , działającego z upoważnienia Burmistrza Miasta Z. , odmawiającą skarżącej G.L. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem S.L. legitymującym się znacznym stopniem niepełnosprawności.
Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji , że w rozpatrywanej sprawie brak jest podstaw do przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia , ponieważ występuje negatywna przesłanka z przepisu art. 17 ust. 5 pkt. 2 lit. "a" ww. ustawy o świadczeniach rodzinnych . Przepis ten stanowi , że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje , jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim , chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W niniejszej sprawie S.L. , wymagający opieki , posiada bowiem orzeczenie lekarza orzecznika ZUS w N. z dnia 12 maja 2008r. nr akt [....] ,zgodnie z którym zaliczony został do osób niezdolnych do pracy oraz do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji do maja 2013r. , pozostaje w związku małżeńskim , a z kolei skarżąca nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo innego orzeczenia równoważnemu temu orzeczeniu , w rozumieniu ww. ustawy o świadczeniach rodzinnych .