Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. III SA/Kr 946/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie NSA Krystyna Kutzner (spr.) WSA Janusz Bociąga Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2014 r. sprawy ze skargi S. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze działając na podstawie:
- art. 17 ust.1 pkt 1, 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz.U.2006.992);
- art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2013.267) - decyzją z dnia 11 czerwca 2013 r. sygn. akt [...] uchyliło w całości decyzję wydaną przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej, działającego z upoważnienia Burmistrza Miasta z dnia [...] 2013 r., nr: [...] i umorzyło postępowanie przed organem pierwszej instancji, który orzekł o odmowie przyznania skarżącej S. A. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w celu sprawowania opieki nad M. S.
Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym ustalonym przez organy :
w dniu 19 lutego 2013 r. skarżąca złożyła w Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad całkowicie ubezwłasnowolnionym, niepełnosprawnym M. S., dla którego jest ciotką . Skarżąca została ustanowiona dla M. S. opiekunem prawnym (oboje rodzice nie żyją) i na tę okoliczność dołączyła postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 17 września 1998 r. sygn. akt: [...].
Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu swej decyzji podniósł, że pomimo sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, skarżąca nie należy do kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia, wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ nie jest matką lub opiekunem faktycznym dziecka lub spokrewnioną rodziną zastępczą , czy też osobą na której zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny. Jako ciotka niepełnosprawnego M. S. nie należy do osób zobowiązanych do jego alimentacji.