Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1915/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi A. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) wydana na wniosek A. S. (dalej także: zainteresowana, skarżąca) w dniu 3 lipca 2013 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i uzupełnionego w piśmie z dnia 17 czerwca 2013 r., wynika, że zainteresowana od 1 października 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą, przede wszystkim w zakresie zarządzenia i doradztwa w prowadzeniu działalności gospodarczej i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 15 października 2010 r. zainteresowana nabyła udział wynoszący łącznie 350/1000 części nieruchomości zabudowanej rozpoczętą budową budynku biurowego o kubaturze 27.780 m³ i powierzchni 0,5536 ha. Udział w nieruchomości zainteresowana nabyła podczas trwania małżeństwa (ustawowa wspólność małżeńska) i stanowił jej majątek osobisty. Od nabycia udziału w nieruchomości został naliczony podatek od towarów i usług wg stawki 22%. Nabyta nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej przez zainteresowaną działalności gospodarczej. W dniu 22 października 2012 r. zainteresowana darowała (akt notarialny) mężowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. udziały w nieruchomości, na której prowadzona jest inwestycja - budowa lokali usługowych z przeznaczeniem na wynajem. Po otrzymaniu darowizny, mąż skarżącej zarejestrował działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna i zamierza ukończyć inwestycję. Mąż skarżącej wstąpił też w prawa i obowiązali wynikające z dotychczas wydanych decyzji (pozwolenie na budowę) w zakresie budowy i inwestycji oraz z umów, łączących wnioskodawczynię z innymi podmiotami, m in. wykonawcami robót. W skład darowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego) weszły: