Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Ke 442/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.),, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 stycznia 2009r. ze skargi Zakładów A. Spółka z o.o. w S. - K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Ministra Finansów - organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej na rzecz Zakładów A. Spółka z o.o. w S. - K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Minister Finansów - z upoważnienia Dyrektor Izby Skarbowej w K. wydał w dniu [...]. indywidualną interpretację znak: [...] przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku od towarów i usług stwierdzając, że stanowisko Zakładów Energetycznych Okręgu R.-K. Dystrybucja Spółka z o.o. w S. - K. przedstawione we wniosku w zakresie uznania czy należności pobierane w formie opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu indywidualnej interpretacji organ wskazał, że dniu 19 października 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy należności pobierane w formie opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 3 stycznia 2007r. (data wpływu 4 stycznia 2007r.), będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 24 grudnia 2007r. znak: IBPP2/443-210/07/BM. W tym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W związku ze zdarzającymi się przypadkami nielegalnego poboru energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznych wnioskodawca na mocy postanowień art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.), zobligowany jest do pobierania opłaty za nielegalnie pobraną energię w wysokości określonej w taryfie lub dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych. Opłaty, o których mowa powyżej, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Opłaty za nielegalny pobór pobierane są przez wnioskodawcę w wysokości określonej w Taryfie, a więc według określonego cennika zatwierdzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Opłaty za nielegalne pobranie energii są dokumentowane fakturami VAT, opłata powiększona jest o należny podatek VAT.
-
keyboard_arrow_right