Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. III SA/Łd 1206/13
Dnia 23 stycznia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2014 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzenia do obrotu, wycofania z obrotu i nakazania zniszczenia środka zastępczego na koszt strony skarżącej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł., działając na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1, art. 27c ust. 6 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 ze zm.) w zw. z art. 4 pkt 27, art. 44b i 44c ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. z siedzibą w P. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...] nr [...] zakazującą wprowadzania do obrotu na terytorium RP produktu "Ekstrakt Niebieski Ogień" i nakazującą wycofanie go z obrotu oraz nakazującą zniszczenie ww. produktu na koszt Spółki.
Jak wynika z załączonych akt administracyjnych, na polecenie PWIS w Ł. w sklepach na terenie województwa [...], w których są wprowadzane do obrotu środki zastępcze, w tym m.in. w sklepie przy ul. A 59 w P. - należącym obecnie do A sp. z o.o., uprzednio B, C - została przeprowadzona w dniu 16 stycznia 2013 r. kontrola. Przesłanką do podjęcia przez PWIS w Ł. decyzji o natychmiastowej kontroli w sklepach należących do spółek kapitałowo i personalnie powiązanych z R. G. było zagrożenie zdrowia lub życia ludzi zażywających produkty oferowane do sprzedaży. PWIS w Ł. znane były fakty, że produkty wprowadzane do obrotu były przyczyną zatruć osób je zażywających, często małoletnich i ich hospitalizacji. Potwierdzały to również informacje pochodzące z innych powiatów i województw. Jak wskazał organ, brak reakcji ze strony PWIS w Ł. oznaczałoby dopuszczenie do sytuacji, w której istniałoby realne zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi.