Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Lu 446/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Specjalista Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi I. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję wydaną z upoważnienia [...] Miasta L. przez [...] Realizacji [...] w L. z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. I. K. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad babką L. M..

Decyzją z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] Kierownik Sekcji Realizacji Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] - działając z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] - odmówił przyznania I. K. wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu organ I instancji przyznał, że L. M., na mocy orzeczenia Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...] października 2013 r., nr [...], zaliczona została na stałe do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. W ocenie organu I.K. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad babką jednak nie przysługuje, albowiem osobą, którą w pierwszym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny wobec L. M., jest jej córka H. P., zaś ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, by nie była ona w stanie sprawować opieki nad matką. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 17 ust.1a ustawy o świadczeniach rodzinnych osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo, gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki o której mowa w ust. 1. Dodał ponadto, że wypełnianie obowiązku alimentacyjnego może polegać albo na świadczeniu określonych sum pieniężnych, albo na dostarczaniu w naturze określonej ilości produktów potrzebnych do życia, albo też na osobistych staraniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00