Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. II SA/Op 228/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Asesor sądowy Anna Komorowska-Kaczkowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 listopada 2022 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 14 czerwca 2022 r., nr SKO.40.821.2022.śr w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez B. B. (dalej: strona skarżąca, wnioskodawczyni), reprezentowaną przez profesjonalnego pełnomocnika, decyzją z 14 czerwca 2022 r., nr SKO.40.821.2022.śr, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu - działając na podstawie art. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2018 r., poz. 570 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 z późn. zm.), dalej Kpa, po rozpatrzeniu odwołania strony od decyzji Wójta Gminy [...] z 3 lutego 2022 r., nr GOPS.5212.1.2022, odmawiającej przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad siostrą - decyzję pierwszoinstancyjną utrzymało w mocy.

Argumentując podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy na wstępie przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń, wskazując przy tym prawne regulacje przedmiotu. W tych ramach przypomniał organ drugoinstancyjny, że 13 stycznia 2022 r. strona złożyła w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w [...] (GOPS) wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku ze sprawowaną opieką nad siostrą - M. B. urodzoną [...], której stan cywilny to panna. Ponadto z oświadczenia strony z 24 stycznia 2022 r., wynika, że ojciec osoby wymagającej opieki żyje, nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, oraz nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Mając to na uwadze organ I instancji odmawiając stronie wnioskowanego przez nią świadczenia wskazał, że oprócz wnioskodawczyni żyje jeszcze ojciec osoby wymagającej opieki, który nie został pozbawiony praw rodzicielskich i nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, a zatem w sprawie nie zostały spełnione okoliczności umożliwiające przyznanie wnioskodawczym świadczenia pielęgnacyjnego, o których mowa w art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze. zm.), dalej: ustawa lub u.ś.r. Decyzję tę doręczono pełnomocnikowi strony 11 lutego 2022 r. W wywiedzionym od niej odwołaniu pełnomocnik strony zanegował jej prawidłowość, zaznaczył, że organ I instancji dokonał błędnej wykładni art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych i niezasadne uznał, że siostra niepełnosprawnej nie jest uprawniona do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne w związku ze sprawowaniem opieki nad nią. Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 Kpa wniesiono o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji oraz orzeczenie co do istoty sprawy przez ustalenie skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przez organ odwoławczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00