Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 maja 2021 r., sygn. II SA/Sz 230/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia WSA Arkadiusz Windak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 maja 2021 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżaną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r., [...]\O-441.2020.MK, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M. S. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, ze zm.), art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1a pkt 2 i ust. 1b, ust. 5 pkt 1 lit. b, art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111, ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania M. S., utrzymało w mocy decyzję wydaną z up. Prezydenta Miasta S. przez Głównego Specjalistę [...] Centrum Świadczeń z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na rzecz H. J..

Z uzasadnienia ww. decyzji Kolegium wynika następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia [...] października 2020 r. organ I instancji odmówił M. S. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną babcią H. J..

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 8 września 2020 r. wpłynął wniosek M. S., do którego dołączono: pełnomocnictwo, oświadczenie, iż z dniem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rezygnuje z prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2018 r. I OSK 82/18, oświadczenie o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz o czynnościach wykonywanych podczas opieki nad babcią H. J., zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia H. J. z dnia [...] października 2019 r. wraz z kartą informacyjną, kopię decyzji przyznającej specjalny zasiłek opiekuńczy na rzecz H. J., kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności H. J.. Następnie przytoczył treść art. 17 ust. 1, ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, po czym stwierdził, że z dołączonego do wniosku orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wynika, że niepełnosprawność H. J. powstała od [...] lutego 1999 r. (65 rok życia) a zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Następnie stwierdził, że w dniu 24 stycznia 2020 r. M. S. złożyła wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Decyzją z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] przyznano wnioskowane świadczenie na rzecz H. J. na okres od [...] stycznia 2020 r. do [...] grudnia 2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00