Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. II SA/Ol 757/13

 

Dnia 26 listopada 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2013 roku sprawy ze skargi E. F. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej I. oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi N. Z. - K. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) netto powiększoną o należy podatek VAT, tytułem niepłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O., decyzją z dnia 3 czerwca 2013 r., wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263 z późn. zm.), po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej u E.F., nie stwierdził przewlekłej choroby zawodowej układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni nadgarstka, wymienionej w poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r., Nr 105, poz. 869 z późn. zm.).

W uzasadnieniu orzeczenia podano, że E.F. zatrudniona była kolejno na stanowiskach:

"[...]"

W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że skarżąca była badana w Poradni Chorób Zawodowych przy Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w O., który w dniu 3 stycznia 2013 r. wydał orzeczenie nr x o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - zespół cieśni w obrębie nadgarstka (poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych). W uzasadnieniu orzeczenia podano, że analiza danych dotyczących przebiegu pracy zawodowej, narażenia, pozwoliła ustalić, że E.F. w okresie pracy 1984 - 2012 (z przerwami) wykonywała czynności zawodowe obciążające różne grupy mięśniowe, miała też możliwość dostosowania czynności na stanowisku pracy do indywidualnego tempa pracy. W oparciu o wyniki przeprowadzonych badań konsultacyjnych i badań dodatkowych ustalono rozpoznanie - zespół cieśni w obrębie nadgarstków. Stwierdzono, że skarżąca nie wykonywała prac monotypowych, wielokrotnie powtarzalnych w długich przedziałach czasowych, wymagających ruchów prostowania i zginania w nadgarstku. Charakter pracy jaką wykonywała badana nie stwarzał zatem ryzyka powstania przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. Mając powyższe na uwadze stwierdzono, że brak jest podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00